Pod koniec sierpnia, w ramach cyklu warsztatów „Opowiadanie, czy może myślenie wizualne” uczestnicy wzięli udział w dwudniowych warsztatach Myślenia Wizualnego. Celem warsztatów było opanowanie sztuki tworzenia notatek wizualnych, które wesprą uczestników w opowiadaniu swoich historii w kolejnej części projektu. 

Pierwszego dnia grupa seniorów zmierzyła się z pytaniem czym jest właściwie myślenie wizualne, jak tworzenie i korzystanie z notatek rysunkowych wspiera zapamiętywanie, odbieranie i przypominanie sobie informacji i dlaczego nasz mózg tak bardzo je lubi. Wspólnie z trenerką – Martą Wojtkowską-Radzicką z Myślorysy uczestnicy odkrywali specyfikę wizualnego zapisu, zapoznawali się z alfabetem myślenia wizualnego, w pocie czoła ćwiczyli tworzenie prostych form rysunkowych będących elementami notatki wizualnej. Seniorzy tworzyli również proste metafory wizualne oraz poznawali techniki i triki sprawiające, że notatka wizualna nabiera rumieńców i przykuwa uwagę odbiorcy.

Drugiego dnia uczestnicy nauczyli się jak połączyć poznane wcześniej elementy w zamkniętą notatkę wizualną. Zastanawialiśmy się również, co sprawia, że dana notatka jest skuteczna i o czym trzeba pamiętać przy jej tworzeniu. Następnie wzięliśmy na warsztat osobiste historie seniorów. Każdy uczestnik stworzył własny rysunkowy zapis swojej historii, którą następnie dzielił się z resztą grupy (przy wsparciu notatki wizualnej). W trakcie drugiego spotkania poznaliśmy również ideę pamiętnika rysunkowego oraz zastanawialiśmy się jak w życiu codziennym możemy ćwiczyć myślenie wizualne (np. rysunkowe zapisy przepisów kulinarnych, listy zakupów, wizualizacja ulubionych cytatów itp.).

Można śmiało stwierdzić, że podczas warsztatów seniorzy odczarowali hasło „nie umiem rysować” i przekonali się, że proste notatki wizualne może tworzyć każdy, a wartością dodaną tego procesu jest spora dawka uśmiechu, relaksu i przyjemności.

GALERIE:

Wspomiorysy – 30.08.2022

Wspomiorysy – 31.08.2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *