Uczestnicy spotkali się na 3 godzinnych zajęciach, na których przy ciepłej kawie lub herbacie oraz domowym cieście poznali podstawowe ściegi szycia ręcznego (stebnówka i za igłą). Wykorzystując te dwa ściegi „szwaczki” stworzyły kolorowe i praktyczne igielniki zapinane na guziczki. Na koniec pracy nad przybornikiem przyszedł czas na ścieg drabinkowy (kryty). Ostatnim zadaniem do wykonania podczas warsztatów było wykonanie łatki zgodnie z zasadami tradycyjnego cerowania. W krótkich przerwach był czas na zapoznanie się z literaturą dostępną w bibliotece związaną z szyciem oraz wystawą rzeczy ozdobionych metodą cerowania japońskiego (boro i sashiko) przyszywanie łat, którą przywiozła ze sobą prowadząca Joanna Michalska Brzezińska z Fundacji Nitkomniacy.

Zapamiętaj!

Technikę naprawiania zawsze należy dobrać do rodzaju uszkodzenia. Nigdy nie zszywaj dziur! Zszyć możesz jedynie pęknięcia na szwie. Dziury, przetarcia i pęknięcia w materiale zawsze wymagają łaty, jakiegoś wzmocnienia materiału w miejscu uszkodzenia.

Naprawiaj nie wyrzucaj, chroń planetę i siebie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *