Miesiąc

sierpień 2022

Pokazuje: 1 - 6 z 6 artykułów

Opowiadanie, czy myślenie wizualne – BLISKO cz. 2

Pod koniec sierpnia, w ramach cyklu warsztatów „Opowiadanie, czy może myślenie wizualne” uczestnicy wzięli udział w dwudniowych warsztatach Myślenia Wizualnego. Celem warsztatów było opanowanie sztuki tworzenia notatek wizualnych, które wesprą uczestników w opowiadaniu swoich historii w kolejnej części projektu.  Pierwszego dnia grupa seniorów zmierzyła się z pytaniem czym jest właściwie myślenie wizualne, jak tworzenie i …

Opowiadenie, czy może myślenie wizualne – BLISKO

Działania edukacyjno-animacyjne pt. Opowiadanie, czy może myślenie wizualne to działania edukacyjne i artystyczne, które biblioteka realizuje w ramach Programu Blisko w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie sztuką opowiadania (ang. storytelling). Opowiadanie jest sztuką warto poznać klasyczne reguły, żeby móc swobodnie improwizować. Dlatego przygodę z opowiadaniem postanowiliśmy zacząć od solidnego warsztatu, opartego na opowieściach tradycyjnych, przeznaczonych do ustnego …

Z kamerą wśród książek IV – warsztaty dla dorosłych BLISKO

Obsługa aparatów fotograficznych i poprawne wykonanie zdjęć Na ostatnich warsztatch uczestnicy skupili się na poznaniu zasad fotografowania i filmowania z wykorzystaniem aparatów fotograficznych. Poznanie pięciu zasad dobrej fotografii: 1. Zasada trójpodziału 2. Prosty horyzont to podstawa 3. Dobre zdjęcie ma prosty przekaz 4. Spojrzenie decyduje o kierunku kadrowania 5. Tło zawsze ważne.

Z kamerą wśród książek II – warsztaty dla dorosłych BLISKO

Scenariusz i storyboard do filmu Zadaniem uczestników było wymyślenie sposobu realizacji spotów reklamujących projekt Blisko oraz promocja czytelnictwa. Każdy uczestnik mógł przedstawić najbardziej nawet niezwykłe pomysły. Następnie z pomysłów powstały scenariusze z uwzględnieniem aktorów, tekstów mówionych przez lektora, grafiką, animacją. Uczestnicy warsztatów poznali zasady pracy nad storyboardem, który ma odzwierciedlać wszystkie ujęcia przewidziane do sfilmowania.

Z kamerą wśród książek I – warsztaty dla dorosłych BLISKO

Jak poprawnie filmować Ćwiczenia z zakresu poprawnego filmowania polegające na realizacji krótkich scen składających się z 10 ujęć. Ujęcia zrealizowane w taki sposób, aby nie wymagały montażu. Celem ćwiczenie jest świadome używanie kamery, kadrowanie z zachowaniem zasad poprawnej kompozycji. Ćwiczenia przed kamerą z wykorzystaniem oświetlenia i rejestratora dźwięku.