Jak odmierzano czas przed wynalezieniem dzisiejszego zegara? Jak z czasem radzili sobie starożytni mieszkańcy Ziemi? Zegar słoneczny, wodny, piaskowy a może zegar ogniowy? Na to oraz na wiele innych pytań dotyczących czasu odpowiedź poznali uczestnicy ostatnich warsztatów wakacyjnych. W ramach oddolnej inicjatywy „Z Mikołajem Kopernikiem przez Galaktyki” warsztaty pt:”W pracowni architekta- zegar słoneczny, jako element architektury” poprowadziła Małgorzata Jaworska. Podczas zajęć dzieci  poznały historię zegara, oraz jego rodzaje. Oprócz wysłuchania prezentacji dzieci stworzyły również własne zegary słoneczne oraz określały godzinę za pomocą tego urządzenia.

Druga częśc spotkania przeznaczona była na gwiazdozbiory czyli nic innego, jak grupy gwiazd na określonym obszarze sfery niebieskiej, połączone w symboliczne kształty. Dzieci poznały ich nazwy, a na zakończenie sami stworzyli na kartkach papieru gwiazdozbiory za pomocą plastikowych patyczkó oraz cekinowych gwiazdek.