Pokolenie podłączonych – możliwość zabrania ze sobą komórki wszędzie sprawiła, że coraz częściej spotykamy się z syndromem stałego podłączenia. Syndrom ten polega na odczuciu niepokoju po dłuższym nie odczytaniu żadnej wiadomości tekstowej lub odebraniu połączenia. Piknik rodzinny „Bez telefonu” miał na celu choć na krótki czas odłączyć uczestników od tych urządzeń.  Piknik stał się czasem, który łączył członków rodzin – wspólne stawianie namiotu, obserwowanie nieba, zabawy plenerowe oraz czytanie połączone z teatrzykiem cieni angażowały wszystkich do wspólnego spędzenia czasu.