Zioła, zielska… a może sałatki, leki. Wszystko to znajduje się w zasięgu naszej ręki w postaci otaczającej nas natury, która chętnie dzieli się z tym co ma. Trzeba się tylko z nią zapoznać. W ramach inicjatywy uczestnicy nauczą się rozpoznawać, przetwarzać oraz dawkować poszczególne zioła i mieszanki. Poznają historie ziołowe, ciekawostki. Pierwszym punktem zdobywania informacji będą wyjazdowe warsztaty zielarskie przeprowadzone w zakątku ziołowym Podlasia w Korycinach. Inicjatorka chce przenieść zaobserwowane w ogrodzie ziołowym uprawy na plac wiejski w Rudkach. W ramach projektu zbudowany zostanie ogród ziołowy o powierzchni ok.25 m2. Zaangażują się w to działanie gospodynie i gospodarze wioski. Wykonane zostaną tradycyjne ogrodzenia ogródka z gałęzi brzozy i leszczyny. W ramach warsztatów stolarskich powstanie ławka wiejska oraz biblioteczka bookcrossingowa na książki i czasopisma związane z  uprawą ziół i ziołolecznictwem. Warsztaty poprowadzi nieodpłatnie mieszkaniec Rudek.

W tradycji ludowej zioła znajdowały się także w bukietach zielnych przynoszonych do kościoła w dniu 15 sierpnia w święto MB Zielnej. W ramach inicjatywy ogłoszony zostanie konkurs na wykonanie bukietów zielnych.  W trakcie warsztatów zielnych będą czytane publikacje o ziołach, przyprawach oraz ciekawostkach zielarskich. Na podstawie zbiorów biblioteki publicznej przygotowane zostaną również tabliczki informacyjne o właściwościach lecznyczych posadzonych w ogórdku ziół. Na zakończenie projektu zorganizowany zostanie wieczorek poetycki poświęcony nieżyjącemu mieszkańcowi Rudek Henrykowi  Gerdel, który pisał wiersze o tematyce przyrodniczej. Kwiaty mniszka były dla niego inspiracją w tworzeniu poezji. W spotkaniu z poezją uczestniczyć będzie żona poety Zofia Gerdel. Projekt zakończy się na placu wiejskim przy ognisku w otoczeniu przyrody.  

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *