Za nami niezwykłe warsztaty plecionkarskie, które poprowadziła lokalna twórczy ludowa Marianna Sobania, na które przybyły dzieci z klasy trzeciej ze szkoły w Babinie wraz z opiekunami. Spotkanie rozpoczęliśmy od zachęcenia uczestników spotkania do sięgnięcia po książki związane z plecionkarstwem i wykonaniem koszy wiklinowych oraz filmów instruktażowych opisujących, jak wykonać kosz kabłącok, ale nie tylko. Następnie Pani Marianna opowiedziała uczestnikom, co to jest plecionkarstwo i z jakich materiałów można pleść piękne kosze i ozdoby, które można zobaczyć w wielu domach. Plecionkarstwem w naszym regionie zajmuje się wiele osób, ale największym zagłębiem plecionkarstwa w naszej gminie jest miejscowość Lucimia. Prawie w każdym domu spotkamy osobę związaną z tym niezwykłym rzemiosłem. Najczęściej w Lucimi powstają kosze zwane ”kabłącoki”, umiejętność ich wykonania w 2017 roku zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce. Jak się okazało niektórzy uczestnicy biorący udział w warsztatach to też mieszkańcy Lucimi, którzy chętnie opowiedzieli jak w ich domach dziadkowie i ojcowie przekazują im swoją wiedzę o plecionkarstwie.

Następnie przeszliśmy do działa, uczestnicy otrzymali wiklinę, z której należało wypleść rybkę.  Po krótkiej instrukcji wszyscy zabrali się do pracy, każdy w skupieniu starał się jak najlepiej wykonać swoje dzieło. Oczywiście w każdej chwili można było liczyć na pomoc Pani Marianny. Spotkanie zakończyliśmy wspólnym zdjęciem gdzie każdy chętnie eksponował swoje rękodzieło.

.Warsztaty  „Sztuka ludowa ciągle żywa” są  realizowane w ramach projektu BLISKO (2022 – 2023) “Biblioteka  zawsze łączy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.

Warsztaty Wiklina – BLISKO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *