Tempo, w jakim zmienia się współczesny świat, powoduje, że biblioteki i bibliotekarze muszą stawać się coraz bardziej kreatywni i konkurencyjni, aby biblioteka stała się trzecim miejscem. To partnerstwa mają dziś fundamentalne znaczenie dla rozwoju i wprowadzania zmian w realizowanych projektach kulturalnych.
W trakcie szkolenia uczestniczący w nim bibliotekarze nakreślili krąg instytucji, organizacji i osób prywatnych, które aktywnie włączają się w wykonanie zadań realizowanych przez biblioteki. Znalazły się tu szkoły, lokalne stowarzyszenia, urzędy miasta i gminy, koła gospodyń wiejskich, kluby seniora oraz twórcy ludowi, poeci i hobbyści. Wszyscy wymienieni mogą się stać partnerami przy realizacji projektów i współpraca z nimi powinna być oparta na wzajemnym zaufaniu. Ważne jest zaangażowanie i odpowiedzialność stron, które zdecydowały się współpracować, aby osiągnąć obopólne korzyści i miały trwały charakter.
Uczestnicy mieli za zadanie przygotować scenariusz projektu skierowanego do seniorów. Kierując się zasadami DOBREGO PROJEKTU, który powinien być konkretny, więc określać szczegółowo: CO A NIE COŚ, KTO A NIE KTOŚ, KIEDY A NIE KIEDYŚ, GDZIE A NIE GDZIEŚ, JAK A NIE JAKOŚ, ILE A NIE ILEŚ i oparty był na poniższych punktach.
1) Planowanie: Co? Kto? Kiedy?
2) Przygotowanie: Co? Kto ? Do Kiedy? Ile? Sposoby komunikacji i koordynacji.
3) Realizacja : Gdzie? Z kim? Jak? Czas trwania, Przebieg zgodnie z planem
4) Podsumowanie / Ewaluacja : Kryteria oceny, wnioski, rekomendacje na przyszłość.
\Zespoły miały przedstawić swój projekt, a prowadzący szkolenie wskazywał nad jakimi kwestiami należy się mocniej zastanowić.
Szkolenie bibliotekarzy -23.09.2022