Wizyty studyjne połączone z udziałem w szkoleniach organizowanych w ramach Programu BLISKO zadanie BIBLIOTEKA ZAWSZE ŁĄCZY  służą bezpośredniemu poznaniu modelowych, inspirujących rozwiązań stosowanych w innych bibliotekach. Mają też za zadanie wzmocnić sieciowanie i nawiązanie współpracy książnic z różnych części Polski.

W dniach 30-31.07.2022 roku bibliotekarki oraz przedstawiciele organizacji partnerskich wzięli udział w wyjeździe do Łodzi łączącym wizyty studyjne  w bibliotekach oraz warsztaty. Wspólny wyjazd bibliotekarzy i przedstawicieli partnerów pozwolił na poznanie potrzeb i potencjału kulturowego  mieszkańców.  

Pierwszym punktem podróży stała się położona w centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 nowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i jedną z największych i najnowszych ofert książkowych w mieście. Na 600 m2 znajdziemy sale dla dzieci, pomieszczenia warsztatowe, gralnie tj. miejsce do skorzystania z gier zarówno planszowych jak i multimedialnych oraz komputery. Placówka realizuje specjalny program ekologiczny. Biblioteka przeprowadziła się do kamienicy przebudowanej w ramach projektu  pn.: Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – Projekt 3 w roku 2020. Kierownik biblioteki Pani Dorota Sztylet przedstawiła nam wachlarz działań realizowanych we współpracy z mieszkańcami oraz organizacjami non-profit przez książnicę. Obecnie w związku z wojną trwającą na Ukrainie biblioteka zaangażowała się w przygotowanie siatek maskujących, a dla emigrantów z tego kraju prowadzone są zajęcia z nauki języka polskiego. Do końca lipca bieżącego roku do filii zapisało się około 1700 użytkowników. Interesującym jest fakt, że  sieć bibliotek w Łodzi tworzy 57 filii bibliotecznych, nie ma biblioteki głównej, a nad prawidłowym funkcjonowaniem sieci czuwa zarząd.

Następna wizyta studyjna odbywała się w bibliotece Wolność. Mieści się ona w kolejnej kamienicy i w swojej stylistyce nawiązuje do historycznych kawiarnianych klimatów. Tutaj rodziły się idee i działania ważne dla Łodzi. Biblioteka „Wolność” w swoich działaniach jest miejscem stawiania pytań i szukania odpowiedzi na społeczne tematy. W filii odbywają się spotkania, również dla innych instytucji kultury, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, a także oddolnych inicjatyw społecznych. Placówka w tym miejscu funkcjonuje od roku 2021, a koniec jej przebudowy zaplanowany jest na rok 2024. W trakcie prezentacji działalności placówki przez kierownik Natalię Królikowską usłyszeliśmy bardzo ciekawą formę dysponowania księgozbiorem. Jeżeli dana pozycja nie wzbudza zainteresowania u czytelników trafia do biblioteki Składowej, skąd mogą ją pobrać inne filie zainteresowane tą tematyką. W dniu naszej wizyty placówka organizowała wraz z Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO spacer tematyczny po Łodzi pt. Łódź wielokulturowa, z którego skorzystaliśmy.

Dostępność bibliotek dla osób niepełnosprawnych i poznanie świata osób niewidomych przyświecała naszemu szkoleniu w BLACK WORD. Instytucja działa na rzecz podnoszenia świadomości na temat różnorodności i integracji osób określanych jako „niepełnosprawni”. Doświadczenie przebywania w całkowitej ciemności pod opieką niewidomych  przewodników była dla wielu uczestników wstrząsającym doświadczeniem. Wędrówka przez zaimprowizowane pomieszczenia  mieszkalne, wejście do instytucji po schodach, pobyt na ulicy czy wsiadanie do komunikacji miejskiej w całkowitej ciemności pokazała nam z jakimi problemami styka się osoba niewidoma. Na warsztatach poznaliśmy sprzęt wspierający te osoby w życiu codziennym oraz zachowanie osoby zdrowej pomagającej niepełnosprawnym w przemieszczaniu się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *