W słoneczny dzień poprzedzający warsztaty pt. „Wianki świętojańskie” na placu wiejskim w Rudkach obok filii bibliotecznaj zostało zorganizowane spotkanie dla dzieci, na których promowano ksiązki, w których możemy znaleźć treści związane z tradycjami Nocy Świętego Jana czy też Sobótek. Dzieci wyszukiwały  w książkach informacji o tradycjach związanych ze  zwyczajem wicia wianków.

Warsztaty z wicia Wianków Świętojańskich nawiązujących do tradycji sobótkowych obrzędów poprowadziła Pani Agnieszka Pawełek. Wianek mógł uwić każdy, kolorowe i pachnące, założone kwiatami stoły zapraszały do pracy. Chabry, rumianki przeplatały się z różami, kończyną, wrotyczem oraz ziołami. Uczestnicy uczyli się od prowadzącej sposobu wicia wianków na kole z wikliny. Starsze uczestniczki, włączyły się w opowiadania o dawnych zwyczajach i kultywowanych tradycjach Nocy Świętojańskiej, które nadały magiczny charakter spotkaniu. W efekcie powstały barwne, piękne wianki. Po zakończeniu warsztatów przyszedła czas na śpiewy związane z sobótkami i  wspólnie z KGW Korzenie oraz uczestnikami warsztatów przeszedł korowód nad rzekę Plewkę, gdzie wianki zostały puszczone na wodę.

Warsztaty  „Sztuka ludowa ciągle żywa” są  realizowane w ramach projektu BLISKO (2022 – 2023) “Biblioteka  zawsze łączy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Wianki świętojańskie – warsztaty