Warsztaty promowały gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz ideii ograniczenia zużycia surowców poprzez ponowne ich użycie w życiu codziennym. W trakcie warsztatów wstąpiliśmy do każdego pomieszczenia w domu. W łazience dowiedzieliśmy się jak oszczędzać wodę, że waro zrobić swój krem czy dezodorant, oraz w jakich opakowaniach najlepiej kupować kosmetyki i środki czystości. W kuchni, gdzie powstaje najwięcje odpadów. Rozmawialiśmy o planowaniu zakupów, o korzystaniu z siatek wielorazowgo użytku oraz systemie kaucyjnym, którego obecnie brakuje w naszym kraju. Ważnym jest, też założenie kompostownika na działce lub zakupu pojemnika kompostującego do domu, w którym nie powinny się znaleźć odpady mięsne. Nie mogło również zbraknąć tematu segregacji śmieci, uczestnicy dowiedzieli się dlaczego warto zwrócić uwagę na dokładne dzielenie odpadów np. w szkalnych odpadach powinny się znależć tylko opakowania tj. butelki i słoiki, bo mają one identyczną tempperaturę przetopu, natomiast inny rodzaj szkła je zanieczyszcza i odpad musi zostać przekazany na wysypisko.
Po części merytorycznej przyszedł czas na pokaz „niezbędnika zero waste” czyli omówienia przedmiotów codziennego użytku, które sprawiają, że ograniczanie odpadów w codziennym życiu staje się proste i przyjemne. Ta kombinacja pozwoliła wyjść ze spotkania z gotowymi rozwiązaniami do zastosowania w swoim życiu od razu! A więc jeśli chcesz zacząć? Zacznij od zera!
Każdy uczestnik spotkania otrzymał książkę Katarzyny Wągrowskiej pt. Życie Zero Waste Żyj bez śmieci i żyj Lepiej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025