Kolejne warsztaty w ramach projektu BLISKO, które mają na celu upowszechnianie i kultywowanie  tradycji ludowej z naszego regionu, a także rozbudzenie zainteresowania twórczością ludową poprzez książkę. Do biblioteki za zajęcia zaposzona została młodzież z klas VIII PSP Babin, spotknie poprowadziła Pani Ewa Czarnota której towarzyszyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łaguszowa „Łaguszowianki. Z naszej strony zachęcaliśmy uczestników do korzystania z księgozbioru biblioteki i wyszukaniu książek zgodnych z tematyką tradycji i obyczajów z wiązanych z wiciem wieńca dożynkowego.

Plon, niesiemy plon
W gospodarza dom!
Aby dobrze plonowało,
Po sto korcy z kopy dało!
Otwieraj, panie, szeroko wrota
Niesiem ci wieniec ze szczerego złota.
Zaściełaj, panie, stoły i ławy,
Idzie do ciebie gość niebywały.
Plon niesiemy plon…

 Pani Ewa doskonale wprowadziła uczestnków w temat spotkania, opowiedziała jak dawniej wyglądał ten zwyczaj na naszych terenach i co on symbolizował. Powiedziała nam że dziecic z Łagowa Stefan Pieniążek zapoczątkował tradycję dożynek i wicia wieńca dożynkowego. Ta tradycja jest do dziś kultywowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dawniej wieniec robiono po zakończeniu żniw, ścinano ostatnie kłosy zbóż z których pleciono wieniec. W korowodzie wśród śpiewu zanoszono do na dwór do dziecica, gdzie do białego rana ucztowano. Obecnie uroczystości dożynkowe mają charater religijny i ludowy. Prowadząca zapoznała uczestnków z technikami powstawania tradycyjnego wieńca dożynkowego. 

Wieniec, aby spełnić te warunek zgodności z tradycją, musi być wykonany w kształcie proporcjonalnej korony, złożonej z czterech, sześciu bądź ośmiu ramion. Podstawowy budulec to cztery gatunki zbóż: żyto, pszenica, jęczmień i owies. Do dekoracji należy użyć tylko i wyłącznie naturalnych materiałów: polnych i ogrodowych kwiatów oraz owoców np. jabłka i orzechy, które symbolizują dobrobyt i bogactwo. Zwieńczeniem wieńca jest krzyż wykonany również ze zboża.                                                                                                                                                    

 Na potrzeby warsztatów zostały przygotowane zgodnie z tradycją regionalną korony wieńca, zostało zebrane zboże ; owies, pszenica, pszenżyto, proso, żyto, len. Do dektracji panie przygotowały naturalne plony ogrodowych i polnych kwtaów; wrotycz, krwawnik, jarzębinę, wrzos, tuję. 

Uczniowie z dużą ciekawością i zainteresowaniem uczestniczyli w tych warsztatch. Jak się okazało nie było nikogo, kto by się nie włączył do pracy. Panie z uśmiechem i przyjemnością pokazywały jak należy uwić piękny i okazały wieniec. Efekt powstałych prac był niebywały. Powstały prawdziwe tradycyjne wieńce dożynkowe.

Przygotowywując tradycyjny wieniec dożynkowy zwróćmy zatem uwagę na zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, uzytych materiałów i techniki wykonania. Pamiętajmy o naszej tradycji, która jest wciąż żywa choć czasem zapomniana w naszych domach.

Warsztaty  „Sztuka ludowa ciągle żywa” są  realizowane w ramach projektu BLISKO (2022 – 2023) “Biblioteka  zawsze łączy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *