Wizyty studyjne połączone z udziałem w szkoleniach organizowanych w ramach Programu BLISKO zadanie BIBLIOTEKA ZAWSZE ŁĄCZY  służą bezpośredniemu poznaniu modelowych, inspirujących rozwiązań stosowanych w innych bibliotekach. Mają też za zadanie wzmocnić sieciowanie i nawiązanie współpracy książnic z różnych części Polski.

Bibliotekarze z powiatu zwoleńskiegoi oraz przedstawiciele organizacji partnerskich wzięli udział w wyjeździe na wizytę studyjną do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kołbieli połączoną ze zwiedzaniem Kołbieli i okolic. Placówka, podobnie jak Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku jest w programie BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Uczestników wizyty przywitała dyrektor książnicy Katarzyna Bajer, następnie zaprosiła do zwiedzania placówki głównej i zapoznania się z jej księgozbiorem oraz wyposażeniem. Biblioteka mieści się w budynku Urzędu Gminy Kołbiel. Pomieszczenia biblioteki są szczelnie wypełnione księgozbiorem, więc na kolejny punkt wizyty dyrektor biblioteki zaprosiła do sali konferencyjnej, gdzie opierając się na prezentacji multimedialnej opowiedziała o historii powstania placówki oraz o jej działalności promującej czytelnictwo, a także o wydarzeniach kulturalnych przygotowywanych przez instytucjęi. Przy bibliotece można obejrzeć wystawę pod tytułem „Baczyński bez filtra” – ekspozycja, prezentująca nagrodzone i wyróżnione prace młodzieży, będące fotograficzną interpretacją  wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  w konkursie o tym samym tytule. Organizatorem Konkursu i wydruku wystawy była Fundacja na Rzecz Wielkich Historii, Mecenasem – Fundacja PGE, a honorowymi patronami: Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pod opieką przewodnika Pawła Ajdackiego i pracowników biblioteki wizutujący poznali historię Kołbieli, póżniej wyruszyli na wspólny spacer związany ze zwiedzaniem pobliskiego kościoła pod wezwaniem Św. Trójcy oraz młyna hrabiego Zamoyskiego. Obiekt, jak też cała posiadłość dawnej rodziny arystokratów są obecnie w rękach prywatnych. Właścicielem młyna jest Alexander Sirotin.

Z Kołbieli uczestnicy przejechali do Rudna, aby obejrzeć klasycystyczny pałac w Rudnie, który powstał około 1800 roku, zapewne dla Marcina Chrzanowskiego, chorążego warszawskiego, i uznawany jest za dzieło utalentowanego architekta Hilarego Szpilowskiego. Pałac otoczony jest pięknym parkiem o powierzchni 9 ha. W Rudnie odbyły się też warsztaty z przygotowania potrawy regionalnej poprowadzone przez członkinie  z Koła Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości oraz wspólna degustacja potraw. Kolejnym punktem wizyty studyjnej w GBP w Kołbieli były warsztaty wycinanki kobielskiej i malowanie chust tradycyjnymi ludowymi wzorami. Przed warsztatami miała miejsce prelekcja o tradycyjnym stroju ludowym oraz o historii wycinanki. Wycinanka podwarszawska, która jest reprezentowana przez wycinankę powiśla i wycinankę regionu kołbielskiego jest pierwotną wycinanką w stosunku do wszystkich późniejszych form tej twórczości, m.in. łowickich i kurpiowskich. Stąd jej olbrzymie znaczenie etnograficzne. Jej wyjątkowość i znaczenie dla kultury polskiej dostrzegli artyści, którzy zaprojektowali polski pawilon na Expo 2010 w Szanghaju. Było on w całości ozdobiony własnie motywem z wycinanki kołbielskiej. Gośćie poznali także ciekawe historie związane z metodą wycinania, zaprezentował przybory służące temu rękodziełu. Nadszedł czas na pracę, w którą zaangażowali się wszyscy wizytujący i gospodarze. Powstały bardzo piękne i kolorowe prace, zarówno wycinanki, jak i chusty.

Wizyta studyjna była niezwykle inspirująca zarówno dla bibliotekarzy, jak i partnerów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  2.0 na lata 2021-2025

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *