W kolejnejnej podróży w świat legend i opowieści towarzyszyła nam dziś muzyka i śpiew. Gościem dzisiejszego spotkania była Pani Janina Urbanek – lokalna artystka, skrzypaczka i członkini KGW „Grabowianki”. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy „Zapomniany przodków świat” realizowanej przez Radę Sołecką z Grabowa nad Wisłą we współpracy z nasza filią.

Pięknie opowiadana historia „O tym jak chłop przechytrzył diabła”, przeplatana grą na skrzypcach i śpiewem bardzo zaciekawiła naszych młodych słuchaczy, którzy po raz pierwszy uczestniczyli w tego rodzaju spotkaniu. Postać diabła przedstawiona w historii pani Jasi, odbiega od jego ogólnie przyjętego wyobrzażenia. Wiekszość z nas utożsamia diabła ze złem, strachem itp. Jednak „czart” z opowieści okazał się naiwnym, bojącym się kobiet lichem. Opowiadanie potwierdza więc, znane polskie powiedzenie – „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”.

Z drugiej historii przytoczonej przez Panią Natalię Przepiórka dowiadujemy się o prawdziwych losach głuchoniemego i niewidomego artysty Pana Henryka Kowalczyka z Sieciechowa.  W książce pod tytułem „Opowieści przydrożnych kapliczek” Zenona Gierały opisane jest jego trudne dzieciństwo i walka z przeciwnościami losu. Obejrzane na stronie internetowej Izby Historycznej Stefana Sieka rzeźby Pana Henryka wzbudzają podziw. Niesamowite jest to, że pozbawiony mowy, słuchu i wzroku człowiek może tworzyć tak wspaniałe dzieła. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *