Tradycyjna kuchnia regionu zwoleńskiego

W Publicznej Szkole Podstawowej w Babinie odbyły się drugie warsztaty edukacyjno – animacyjne pt. „Tradycje ukryte w naszych domach” dla dzieci z klas I – III w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu BLISKO (2022 – 2023). Zajęcia przygotowały i poprowadziły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudek. Gospodynie przygotowały dawne tradycyjne potrawy z naszego regionu takie jak : porka – potrawa przygotowywana z dwóch składników -maki i ziemniaków, pierogi z serem i miętą, kartofle okroszone tłuszczem i wytopioną słoniką posypane koperkiem, konserwę mięsną, wiejski chlebek, racuchy posypane cukrem pudrem oraz wywar z mięty. Opowiedziały dzieciom jak dawniej przygotowywano takie posiłki aby było tanio i prosto, skąd brano podstawowe produkty takie jak mleko, sery, śmietana, mąka. Dzieci z ciekawością słuchały o tym jak najpierw siano zboże, potem zbierano ciężką pracą a następnie obrabiano i robiono domowe posiłki. Panie wytłumaczyły jak się robiło ser i co było niezbędne do jego wyrobienia tak samo mąkę i śmietanę. Pani Marianna Sobania członkini KGW Rudki zaprezentowała naczynia, jakie w poprzednich czasach służyły do gotowania np. dzisiejszy garnek – kiedyś saganek, który do połowy wkładano od góry przez fajerki do pieca i gotowano w nim obiad dla całej rodziny. Miski blaszane, drewniane łyżki to były naczynia do spozywania posiłków. Dzieci zdziwione były tym, że jadano dawniej przy wspólnym stole cała rodzina jadła z jednej miski i niekiedy jedną łyżką. Całe spotkanie Panie umilały nam ludowym śpiewem. Na zakończenie spotkania odbyło się wspólne biesiedowanie, degustacja oraz smakowanie miętowego wywaru. Największe powodzenie zyskały racuchy oraz pierogi z serem i miętą. 

Spotkania z tradycją są realizowane w ramach projektu BLISKO (2022 – 2023) “Biblioteka  zawsze łączy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Tradycje ukryte w naszych domach -BLISKO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *