Kolejna wizyta studyjna realizowana w ramach Programu BLISKO zadanie BIBLIOTEKA ZAWSZE ŁĄCZY połączone są ze szkoleniami mającymi służyć rozwojowi kompetencji bibliotekarzy oraz partnerów. Dzięki naocznemu poznaniu funkcjonowania i zaznajomieniu się z podejmowanymi działaniami w innych bibliotekach można inspirować się do zastosowania ich we własnych placówkach. Mają też za zadanie wzmocnić sieciowanie i nawiązanie współpracy książnic z różnych części Polski uczestniczących w Programie Blisko.

Bibliotekarki z powiatu zwoleńskiego oraz przedstawiciele organizacji partnerskich wzięli udział w wizycie studyjnej. Tym razem odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w im. Ks. Anny Jabłonowskiej w Siemiatyczach.

Biblioteka miejska w Siemiatyczach położona jest w centrum miasta. prowadzi działalność od 10 kwietnia 1947 r. Patrona – imię Ks. Anny Jabłonowskiej – uzyskała dopiero w roku 1990. Siedziba główna biblioteki od 2004 r. mieści się w budynku adaptowanym po przedszkolu przy ul. Górnej 23a w Siemiatyczach. Powierzchnia użytkowa biblioteki wynosi ok. 550 m2. W latach 2016-2018, dzięki uzyskanej dotacji na remont i rozbudowę z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2015-2020, budynek został rozbudowany, wyremontowany i wyposażony zgodnie z potrzebami oraz najnowszymi trendami. Każdy z oddziałów biblioteki: Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci, Czytelnia i Pracownia Multimedialna z galerią biblioteczną „Odrobina Kultury” zyskały nowoczesne, dobrze zaaranżowane przestrzenie do prowadzenia działalności kulturalnej i codziennej pracy bibliotecznej. Wszystkie te pomieszczenia miały okazję zobaczyć uczestniczki wyjazdu.

Szczególnie zainteresowanie wzbudziły historyczne stroje prezentowane i przechowywane w bibliotece. Biblioteka wraz ze szkołą Muzyczną od roku 2018 organizują spacer w epokowych strojach z okazji obchodów urodzin księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, dawnej właścicielki Siemiatycz. Miłośniczki historii i mody przez cały rok spotykają się w bibliotece, wybierają wzory, fasony, zamawiają materiały, szukają dodatków a potem, szyją, szyją, szyją.. By w tym jednym dniu strój zachwycał i olśniewał.

Z uwagi na potrzeby środowiska lokalnego, coraz częściej podejmowana jest organizacja wydarzeń i widowisk plenerowych: Lato z biblioteką, Festiwal Bajek, Letnie spotkania z literaturą i pisarzami. Obecnie realizuje 2-letnie zadanie „Biblioteka ogrodem słów i obrazów” w ramach Programu BLISKO.

W tym dniu bibliotekarki oraz partnerzy wzięli udział w warsztatach wykonania lalki sznurkowej pt. „Lalka sznurkowa postacią z bajki”. Warsztaty poprowadziła Hanna Haard. Każda z uczestniczek samodzielnie wykonała laleczkę dobierając kolorystykę według własnych upodobań, były laleczki o jasnych włosach i różowych sukniach, o czarnych włosach i czerwonych sukniach i na odwrót. Warsztaty stały się również czasem integracji grupy i wspólnych dyskusji. Pod koniec zajęć panie miały okazję przymierzyć historyczne suknie i zaprezentować się grupie.

Poza aktywną pracą i poznaniem wydarzeń i zajęć organizowanych przez książnicę uczestniczki miały też czas na odpoczynek i zwiedzanie miasta i gminy. Odwiedziły „Kasztelik Koronę Podlasia”, gdzie zostały bardzo ciepło przyjęte przez właściciela, pana Jerzego Korowickiego. Zajrzały do Mielnika, gdzie punktem obowiązkowym była Gminna Biblioteka Publiczna skąd pod opieką Małgosi Kuzio udały się do prywatnego muzeum skamieniałości prowadzonego przez Adama Borowskiego. Kolejnym przystankiem było Muzeum w Mielniku Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej, gdzie można podziwiać stałą wystawę strojów z filmu „Ogniem i mieczem” i punkt widokowy na nieczynną już odkrywkową kopalnię kredy. Nie mogło zabraknąć na szlaku także wizyty na św. Górze Grabarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *